Výstava v Biblioteca Jaume Fuster v Barceloně
25. 5. 2022

Do 6. 7. 2022 můžete navštívit výstavu v Biblioteca Jaume Fuster v Barceloně.

Výstavu velkoformátových reprosukcí spolupořádá České centrum v Madridu s podporou nadace Miroslava Šaška.

Sdělení ke grantové podpoře formou každoroční soutěže
25. 3. 2022

Nadace Miroslava Šaška oznamuje, že v letošním roce nebude vyhlášena soutěž na grantovou podporu.
Veškeré finanční prostředky určené na soutěž budou věnovány ukrajinským ilustrátorům, nakladatelům, autorům a jejich rodinám, a to buď na Ukrajině, nebo při odjezdu ze země. O situaci vás budeme průběžně informovat a poskytovat aktuální informace a podrobnosti.

Výstava M. Šaška v Městském muzeu a galerii ve Svitavách
7. 6. 2021

Do 26. 9. 2021 můžete se svými dětmi navštívit hravou výstavu "Cesta kolem světa" v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Vedle shlédnutí několika desítek originálních prací Miroslava Šaška si mohou děti vyplnit a orazítkovat cestovatelský deník a interaktivní formou si osvojit něktará fakta z Šaškových knih.

Nabídka workshopů pro školy
9. 2. 2020

Máte rádi knihy Miroslava Šaška? Chcete jeho poetiku zprostředkovat dětem které vychováváte jako pedagog, nebo jen chcete rozšířit nabídku volitelných školních aktivit o výtvarnou dílnu vedenou profesionálními ilustrátory, kteří s volnou inspirací ze Šaškových knih pomohou dětem strávit tvůrčí odpoledne? Nebo jste rodiče, kteří by jen rádi pomohli škole, kterou vaše děti navštěvují? Napište nám (sasekfoundation@gmail.com) a my Vám zašleme aktuální nabídku workshopů a zprostředkujeme kontakt s lektory.

Ztracený deník profesora z Essexu
7. 1. 2018

Miroslav Šašek se v jedné z pozdních poloh svého díla bavil vymýšlením a kreslením fantastických zvířat. Olga Černá je doplnila textem a nová kniha nakladatelství Baobab je zde!

zde dvě z předloh, použitých v knize:

Výstava ve Vile Pellé
24. 4. 2017

V galerii v Pelleově vile v Praze můžete ve dnech 24. 4. až 7. 7. 2017 navštívit výstavu, ve které kurátor Juraj Horváth se svým týmem představuje Miroslava Šaška v jeho nejslavnější roli - a to jako autora ilustrovaných průvodců po městech a státech. Výstava je doplněna autorovými tématickými obrazy a zasazuje M. Šaška do dobového výtvarného kontextu. A že jde o autora inspirujícího i dnes dokazují interaktivní moduly studia Okolo a výtvarné počiny současných ilustrátorů, oceněných udělením stipendia M. Šaška naší nadací.

Další na řadě je Izrael a Řecko
2. 4. 2017

Nakladatelství baobab připravuje letos vydat další knihy Miroslava Šaška, a to Izrael a Řecko. Stejně jako v případě průvodce Mnichovem bude v knížkách aktualizační dodatek ve formě malé autorské knížečky současného výtvarníka.

Video ke 100. narozeninám M. Šaška
13. 11. 2016

Protože jsme zatím žádný filmový záznam s Miroslavem Šaškem neobjevili, tak jsme si nechali udělat klip, kde spolu s ním můžete oslavit jeho nedožité kulaté výročí.

 

Přijďte do Krymské oslavit 100. narozeniny M. Šaška
30. 10. 2016

Výstava v Mnichově
4. 10. 2016

Ke stému výročí narození Miroslava Šaška se v Internationale Jugendbibliothek v Mnichově chystá výstava, na které budou vystavené kresby z německých i českých sbírek. Pro milovníky knih M. Šaška povinnost!

 

Porota pro letošní soutěž ustanovena!
18. 9. 2016

Porota pro letošní grantové řízení zasedne během festivalu Tabook, a to v následujícím složení:

Andrea Dezsö, http://andreadezso.com/

Kitty Crowther, https://en.wikipedia.org/wiki/Kitty_Crowther

Gérard Lo Monaco, http://www.finefinebooks.com/2015/06/gerard-lo-monaco-die-kleine-welt-au...

Tereza Říčanová, http://www.ilustratori.net/tereza-ricanova

Petr Borkovec, https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Borkovec

Hong Kong od M. Šaška celé léto v Poličce
30. 5. 2016

Pokud se dostanete až do konce prázdnin do Poličky tak neváhejte, a s dětmi i bez nich se dojděte podívat na výstavu Městosvět. Uvidíte dílo dvanácti českých ilustrátorů v souzvuku i v konfrontaci. A Hong Kong über alles!

Šaškův Řím v Bratislavě!
30. 5. 2016

Ve výstavní síni Univerzitnej knižnice v Bratislavě, Michalská 1, bude od 2. 6. do 17. 6. výstava všech originálů, které máme k Římu k dispozici. Přjďte si prohlédnout téměř 60 kreseb a jako bonus velké plátno Španělských schodů. A k tomu si můžete prolistovat slovenská, česká a anglická vydání všech jeho knih.

Nová kniha M. Šaška - Toto není kámen
30. 5. 2016

Medúza si v zrcadle
zálibně prohlíží nový účes,
Cicero si ve studiu odkašlává,
než pronese první slovo projevu ke svému lidu,
Nero s pocitem dobře vykonané práce
sleduje přímý přenos z hořícího Říma
— to všechno na stránkách téhle
rozmarné a opovážlivé knížky,
která přivádí antické sochy
do směšných situací,
jež jako bychom odněkud znali.

Pocta M. Šaškovi oceněna v Boloni
22. 2. 2016

U příležitosti 53. mezinárodního knižního festivalu knih pro děti v Boloni (více na Bologna children´s book fair) se mezi čtyři finalisty kategorie non fiction dostala kniha Olgy Černé a Michaely Kukovičové "This is Prague". Kniha je prvním počinem projektu "Pocta M. Šaškovi - Tribute to M. Šašek", který Nadace M. Šaška podpořila. Další na řadě je Berlín od Henninga Wagenbretha.

 

 

 

 

Výstava M. Šaška v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem
6. 12. 2015

Přijeďte s dětmi podívat se na originály k "This is Hong Kong" a nechte je pohrát si s interaktivními moduly studia OKOLO! Od 3. prosince do 17. ledna; a návdavkem ještě tvůrčí dílny!

 

 

Výstava Miroslava Šaška v Sedlčanech
21. 9. 2015

Miroslav Šašek prožil v Sedlčanech dva roky jako dítě. Po smrti otce se s matkou vrátil do rodné Prahy, ale v Sedlčanech na něj nezapomněli. Připravili jsme pro ně trochu jinou výstavu: hravou a interaktivní jako připomínku dětských let, strávených v Sedlčanech. Designéři z OKOLO vymysleli a vyrobili interaktivní moduly, které, řečeno jejich slovy, "představují v v zábavné formě Šaškových ilustrací základní městotvorné prvky, které se objevují ve všech jeho autorských publikacích od Paříže až po Hong Kong. Skrze realistické, vtipné i naučné ilustrace Miroslava Šaška se tak diváci neseznamují pouze s jeho výtvarným dílem, ale i urbanismem, historií, architekturou a obyvateli světových metropolí obecně."  Přijďte se podívat do 8. 10. do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech.


 

Tvorba Miroslava Šaška na letácích Svobodné Evropy
24. 5. 2015

K výstavě v Americkém centru v Praze ještě odkaz na zasvěcený článek Prokopa Tomka v časopisu Paměť a dějiny č. 1/2014.
 

Pocta Šaškovi - právě vyšlo "To je Praha"
14. 4. 2015

Nadační fond Miroslava Šaška má jako jeden ze svých cílů i podporu současné tvorby knih pro děti. Jedním z podpořených projektů se stalo pokračování série jeho ilustrovaných průvodců po městech, která nestihl nebo nemohl udělat. První z nich nyní vydalo nakladatelství Baobab. Je to samozřejmě Praha, kterou M. Šašek miloval a přesto nemohl průvodce po ní udělat, protože jako politický emigrant byl na této straně železné opony nežádoucí osobou. Přesvědčte se, jak si s touto výzvou poradila Michaela Kukovičová a Olga Černá!

náhled na přebal knihy zde!
 

Miroslav Šašek na výstavě Městosvět
14. 4. 2015

V pražské galerii Villa Pellé na vás od 10. 4. do 19. 6. čekají ilustrace M. Šaška z knih To je Londýn a To je Hong Kong. Pár kroků od stanice metra Hradčanská se můžete projít městem a jeho světem tak, jak ho kromě něho vidí i současní ilustrátoři knih pro děti. Můžete zde vidět i ilustrace Michaely Kukovičové z novinky To je Praha. V této knize Míša spolu s Olgou Černou zkouší odpovědět na otázku, jak by asi mohl M. Šašek vidět Prahu dnes. A jako bonus si v galerii můžete i mnoho knih koupit nebo si v nich jen listovat.

Zde pár fotografií z vernisáže:


 

Foografie z výstavy v Mnichově
15. 1. 2015

Výstava v Americkém centru v Praze
7. 12. 2014

Od 20. listopadu 2014 do 6. února 2015 se v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
 koná výstava plakátů a ilustrací
Miroslava Šaška. Výstava se soustřeďuje na jeho působení ve Svobodné Evropě a představuje hlavně jeho letáky, karikatury a další politicky angažovanou tvorbu.

Výstava M. Šaška v Mnichově!
29. 11. 2014

Od 17. 12. bude v mnichovské Architekturgalerie výstava Miroslava Šaška, kterou kurátor Roland Opschondek zaměřuje na jednu stránku kreseb M. Šaška a to na domy, ulice, náměstí atd, které vždy s pečlivostí hodnou architekta vykresloval do nejmenších detailů. Pokud budete mít cestu, stavte se, kromě některých kreseb, které znáte z pražské výstavy, tam bude spousta dosud nevystavovaných kreseb z majetku mnichovských příbuzných M. Šaška.

 

 

Hong Kong Miroslava Šaška ve FOX GALLERY
4. 8. 2014

Přijďte se v srpnu podívat na originální kresby k nejbarevnější knize M. Šaška. Výstava ve FOX GALLERY navazuje na nedávno skončenou autorovu výstavu v Galerii Smečky a těm, kteří ji nestihli navštívit, umožní alespoň částečné seznámení s jeho dílem.

Kniha "To je M. Sasek" pro všechny milovníky jeho díla
9. 7. 2014

Nakladatelství Baobab vydalo v úpravě Juraje Horvátha obrazovou publikaci s texty Olgy Černé a Pavla Ryšky a s úvodem Martina Salisburyho. Můžete udělat radost i přátelům v zahraničí anglickou verzí. Pro milovníky Šaškova díla povinnost! Součástí knihy plakát!

Výstava v Galerii Smečky bude zahájena vernisáží dne 22. 4.
20. 4. 2014

"To je Řím" a "To je Austrálie" se připravují k tisku z originálních ilustrací!
9. 3. 2014

Nakladatelství Baobab připravuje k vydání české verze dalších titulů Miroslava Šaška. "To je Řím" a "To je Austrálie" budou mít jako tiskové podklady originální kresby. Češí čtenáři si tak budou moci vychutnat barevnost a detaily ilustrací M. Šaška v mimořádné kvalitě. Uvedení na trh se předpokládá k termínu pražské výstavy.

Výstava v Praze 23. 4. až 28. 6. v Galerii Smečky
12. 1. 2014

Připravujeme výstavu v Praze, v Galerii Smečky v blízkosti Václavského náměstí. Chceme se zaměřit na to, čím se Miroslav Šašek proslavil nejvíce, a to na ilustrace z knih řady "This is.."  a na obrazy z cest. K výstavě vyjde i katalog v české a anglické verzi.

M. Šašek v katalogu "Nejlepší knihy dětem"
21. 11. 2013

Komise pro dětskou knihu SČKN (Svaz českých knihkupců a nakladatelů) a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž budou každoročně doporučovat nové české knihy pro děti a mládež. Katalog bude sloužit pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
Letošní výběr doporučuje 36 titulů původní české tvorby a zajímavé ediční počiny, mezi nimi "To je Paříž" a "To je Londýn"!

M. Šašek na SPIEGEL ONLINE
19. 11. 2013

Kdo čte německy,  tak zde článek i se vzpomínkou Jeffrey Simmonse, prvního literárního agenta M. Šaška, stále činného i v 87 letech v oboru!

Pátráme po nedostupných a neznámých dílech Miroslava Šaška
27. 10. 2013

Nadační fond Miroslava Šaška tímto oslovuje veřejnost v České republice a v zahraničí s prosbou o informace, týkající se neznámé a nedostupné tvorby Miroslava Šaška. V sekci "Nedostupné" v Galerii jsme uveřejnili fotografie děl, o kterých nevíme, kde se v současnosti nacházejí. To samozřejmě není konečný počet, kromě nich existují jistě i díla, o kterých dosud nevíme nic. Budeme vděčni za jakékoliv informace a kontakty. Děkujeme!

"To je Paříž" a "To je Londýn" je poprvé k dostání v češtině a slovenštině!
30. 9. 2013

Nakladatelství Baobab vydalo první z řady slavných ilustrovaných průvodců. Knihy "To je Paříž" a "To je Londýn" jsou poprvé v historii k dostání v českém a slovenském jazyce. Miroslav Šašek se konečně vrátil domů.

O Luckém mlýnu, ze kterého pochází rod M. Šaška
11. 8. 2013

Povídání o unikátním Luckém mlýnu, který se nachází na potoku Modla u Chodovlic na Třebenicku u Lovosic přináší Litoměřický deník
 

Navštivte skotské stránky www.miroslavsasek.com
9. 8. 2013

Anne Ward ze Skotska se roky věnuje těmto pěkným stránkám, kde se můžete dozvědět řadu podrobností o Miroslavu Šaškovi, jeho knihách a dozvíte se i kde koupit cizojazyčná vydání jeho knih. Děkujeme Anne, skvělá práce!

 

Výstava This is London v Tower Bridge v Londýně!
29. 7. 2013

Ve slavném Tower Bridge, který nechybí snad v žádné fotoreportáži z Londýna, probíhá od 29. března minimálně do konce letošního roku výstava velkoplošných panelů s ilustracemi z knihy This is London. Výstava umožňuje pohled z výšky na skutečný Londýn a na místa, kde M. Šašek našel inspiraci pro své slavné ilustrace. Žádný milovník díla Miroslava Šaška, který navštíví Londýn, nesmí promeškat tuto jedinečnou příležitost! Recenzi výstavy naleznete zde.

M. Šašek v Revolver Revue a v časopise Živel
29. 7. 2013

V Revolver Revue číslo 89 je portrét M. Šaška z pera Olgy Černé a v časopisu Živel číslo 37 je rozhovor o M. Šaškovi (Pavel Ryška & Jan Šrámek).

Výstava v Praze posunuta
12. 7. 2013

Termín profilové pražské výstavy se z organizačních a termínových důvodů posouvá na rok 2014. Omlouváme se všem kdo se těšili, o novém termínu budeme včas informovat.

Vyhlášení výsledků grantových řízení 2013 na festivalu Tabook
12. 7. 2013

Vyhlášení grantového řízení pro letošní rok (Autorská dětská kniha) se uskuteční v průběhu Festivalu malých nakladatelů Tabook v Táboře ve dnech 3.-5. 10. 2013. Plánujeme uspořádat i malou výstavu oceněných prací.

Paříž a Londýn již v tisku!
12. 7. 2013

Nakladatelství Baobab potvrdilo, že knihy To je paříž a To je Londýn se již brzy objeví na knihkupeckých pultech, poprvé v češtině a slovenštině. Těšíme se na to spolu se všemi milovníky Šaškova díla.
zde několik fotografií z tiskárny


Tereza a Juraj Horváthovi obdrželi Cenu města Tábora
11. 7. 2013

Manželé Tereza a Juraj Horváthovi z nakladatelství Baobab, které pro české a slovenské čtenáře připravuje k vydání knihy Miroslava Šaška, obdrželi Cenu města Tábora 2013 za jejich přínos kulturní scéně ve městě. Blahopřejeme!