Obrazová kniha pro děti 2020

Vítězové soutěže o grantovou podporou formou stipendia jsou:
Zuzana Bramborová (CZ): Žížala pokládá otázky
Lucie Lučanská (CZ): Jířa
Daniela Olejníková (SK): Krutá Marta
 
Členy poroty byli:
Kotone Utsunomiya (JP)
Stipan Tadič (HR)
Pavel Kořínek (CZ)

Výsledek byl ve formě zprávy poroty prezentován Pavlem Kořínkem dne 2. 10. 2020 během festivalu Tabook v Táboře:

Zuzana Bramborová: Žížala pokládá otázky
Během současné krize hodně lidí upadá do depresivních stavů. Ale ilustrace v této knize a její barevnost má moc upokojit naši mysl a vyléčit nás svým unikátním výrazem. Číst tuto knihu zejména dětem bude opravdová radost, protože její koncept je vhodný pro použití k výchovným a vzdělávacím účelům. Formát deníkových záznamů odpovídá výše uvedenému konceptu knihy. Porota se těší na vylepšení a nové nápady pro dokončení knihy, uvedené autorkou v průvodním textu přihlášky.

Lucie Lučanská: Jířa
Líčení jednoho všedního dne v životě postavy jménem Jířa si porotu získalo na první nahlédnutí: osudy titulní hrdinky či titulního hrdiny, to záměrně není jasné, se tu vypráví v precizně zvládnutých a zábavně civilních výjevech, rozvržených do funkčních dvojstran. Jednodenní nákupní pouť ústředního protagonisty, který si od práce ve velkoskladu chodívá odpočívat domů do zahrádkářské kolonie, tu poskytuje prostor vtipnému rozehrávání sousedských mikrosituací. Porota zvláště ocenila sympatickou a strhující živelnost předloženého mock-upu a věří, že se tuto bezprostřednost a energii podaří propsat i do výsledné knižní podoby.

Daniela Olejníková: Krutá Marta
Kniha zaujme na první pohled a čtenářův zájem neopadne ani během dalšího čtení, kdy porotu bavil zejména její jemný černý humor.
Oceňujeme vizuální podobu dvoustran ve stylu podobném sítotisku v kombinaci s textem, jehož jednoduchost dává čtenáři dostatek prostoru k přemýšlení o obrázcích. Obzvláště se nám líbila část, kde se zvířata mstí Martě a jak zde autorka udržela rovnováhu. Způsob, jakým je Marta popisována jako hodná dívka, ale zároveň jako někdo, kdo dělá špatné věci, aniž by si toho byl vědom, je velmi zajímavým přístupem k vytvoření morality s ponaučením. Těšíme se na finální úpravu typografie, doplnění koláží a závěrečnou úpravu barevnosti.